Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Рокитянська громада» (код ЄДРПОУ: 21044711) був реорганізований і увійшов до складу Білоцерківської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-69 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Рокитянська громада
припинила діяльність, увійшла до складу Білоцерківської громади

Історична довідка

Як свідчать архівні документи на території сучасного села Рокита виникли окремі поселення (хутори), малочисельні за населенням.

Хутір Велика Рокита мав 84 господарства, з них 82 козацьких господарства привілейованих. В усіх господарствах було 708 десятин землі, 552 особи жителів (з них: шевців — 3, тесляр — 1, ткач — 1, чоботар — 1).

Хутір Полтавці мав 19 господарств, з них 12 господарств козацьких, 3 господарства привілейованих, решта — міщани. Земельних угідь було 124 десятини.

Хутір Лайли (Настюченки) складався з 17 господарств, з них 16 господарств козацьких та одне привілейоване. Всього земельних угідь 180 десятин.

Історія хуторів пов'язана з історією містечка Остап'є, яке вперше згадується у документах XVII ст.

В 1763 році було створено Остапівський повіт, до складу якого входили хутори Велика Рокита, Полтавці, Лайли і дрібніші хутори.

Як відомо, перші переселенці на землях Рокити були жителі з Остап'я та навколишніх місцевостей. Особливо багато було втікачів з Правобережної України, яка в той час перебувала під гнітом польської шляхти.

Крім родових зв'язків між жителями села Остап'є, які є і до цього часу, прив'язувала і належність до однієї парафії — остап'євської, яка відігравала значну роль у духовному житті тодішніх селян.

В кінці 18 ст. Остап'є було перетворено в волосний центр Хорольського повіту, до складу якого увійшли Велика Рокита, Полтавці, Лайли.

Сама назва хутора Рокита походить від російського слова «Ракита», що в перекладі на українську мову означає «верба». Це тому, що хутірські поселення розташовані в мальовничих долинах, береги яких були зарослі вербами та лозами. Жителі хуторів займалися землеробством і скотарством. В І пол. ХІХ ст. відбулося значне майнове розшарування. Частина селян — козаків втратили землю і щоб не загинути з голоду займалися ремеслами: були ткачі, теслярі, шевці тощо.

Земельні наділи були мізерними:

  • 15 господарств — мали лише садиби;
  • 14 господарств — до 2 десятин;
  • 21 господарство — до 3 десятин
  • 33 господарства — від 5 до 9 десятин;
  • 15 господарств — більше 20 десятин;
  • 3 господарства — 50 і більше десятин.

З цих даних видно, що значна частина жителів хуторів були безземельні і малоземельні.

Найкращі землі, ставки і луки, були в руках дворянина Раковича В. і відставного царського полковника Захарія Гречки (300 десятин), багатих куркулів Музиченка Антона, Настиченка Михайла. Навколишні землі належали графині Капніст М. В. та поміщикам Базилевським.

Тому значна частина селян в середині XIX ст. змушена була працювати на поміщиків і заможних селян на становищі батраків, жити за рахунок посезонних заробітків, а взимку займатися ремеслом.

Заможні селяни і місцеві багатії крім прямої експлуатації проводили лихварські операції: вони давали біднякам грошову позику під майбутній відробіток у літку, вносили за них казенні податі, одержуючи за рік з селян великий процент (30-40 %).

В 60-х роках 19 ст. селяни Рокити, які були в більшості за походженням козаками, були перетворені царським урядом в державних селян. Вони були обкладені тяжкими грошовими податками, натуральними повинностями. Державні селяни розорялися, зростало число бездомних, які втрачали своє майно і перетворювались у наймитів. В цей час царський уряд щедро роздавав казенні землі на півдні України і генералам, і великим чиновникам.

Малоземельні і розорені селяни Рокити і навколишніх хуторів ранню весною напівбосі, слабо одягнуті з порожніми мішками за плечима, групами брели під дощ і негоду в Таврію, на Катеринославщину, до Фальц-Фейна з надією знайти роботу продати свої руки за мізерний заробіток в панських економіях. Пізньої осені поверталися вони із заробітків до свої домівок з тяжкими думами, про те, як прогодувати сім'ю. Траплялося, що і зовсім не поверталися до своїх сімей заробітчани. Гинули від хвороб і недоїдання в наймах, та на довгих тяжких дорогах.

Не покращало становище селянської бідноти і після реформи 1861 р. З розвитком капіталізму на селі зростає сільська верхівка — куркулі. Це приводить до появи величезної кількості батраків. Селяни що розорялися в цей період, працювали і далі в поміщицьких маєтках, на бурякових плантаціях, в куркульських господарствах жали за сніп (7-8 снопів від накошеного). Ставали чорно робочими, виїжджали зовсім у промислові міста.

В цей час селяни були масово неписьменними. Та й звідки вони могли навчитися грамоті, коли на хуторах Рокити не було навіть початкової школи. Лише декілька осіб із заможних селян і дворян могли здобути освіту в школі містечка Остап'є та в Хорольській гімназії. Жінки зовсім не навчалися грамоті. Тим дівчатам, які прагнули освіти була одна відповідь: гребінь, прядка, кочерга — вся грамота твоя.

Не дивлячись на розвиток капіталістичних відносин, в селі продовжувало існувати натуральне господарство. Щоб виготовити одяг: сіряк, кожух, свитку, запаску, потрібно було тримати в господарстві овець, а для виготовлення спіднього одягу вирощували коноплі, льон. Отже, більше одягу було знову ж у тих, хто мав більше землі. Взуття носили лише на великі свята і зимою, решту часу дорослі і діти ходили босі.

В цей час виникає в хуторі Рокита перша крамничка, власник якої був Шполянський, який торгував товарами, привезеними з міста: дьоготь, сукно, риба, дерев'яний і глиняний посуд. На міждоріжжі стояв шинок, або як його називали «монопольська», де селяни витрачали з горя останні копійки.

В 1900 році з'явилася церква, а в 1902 р. відкривається перша в селі школа — церковно-приходська.

Багато нещасть і жертв селянам Рокити принесла перша світова війна — учасниками якої були Козленко Т. П., Сокіл Т. Г., Штанько Г. М..

В січні 1917 р. прийшла радянська влада і в далеке від промислово-революційних центрів с. Рокиту. Розпочався розподіл землі між бідняками, яка була відібрана у заможних селян.

у березні 1918 р. село було окуповане кайзерівськими військами, разом з ними повертались і поміщики.

Весною 1919 р. Червона Армія разом з партизанами вигнала з Полтавщини німецьких окупантів. Вся країна була охоплена громадянською війною. Жителі с. Рокита також знаходились в рядах Червоної Армії (Штанько Григорій Матвійович, Перехрест Кирило Андрійович).

У 1920 р було утворено комітет незаможних селян в с. Рокита. Його очолили Антон Іванович Сидоренко, Яків Павлович Козленко, Павло Степанович Полтавець, Микита Остапович Костенко, Надія Трохимівна Штанько та ін.

Комітети брали активну участь у розкуркуленні заможних селян.

В селі Рокита першим головою виконкому був Сидоренко Антін Іванович. складно було вести господарство, не було інвентаря, не вистачало тягла.

Настав 1922 р., який увійшов в історію нашої країни як «Рік великого перелому». Розпочалася масова колективізація. Виникли перші СОЗи (спільний обробіток землі).

Перше колективне господарство на території с. Рокита утворилося в 1930 р. і дістало назву «Червоний колос». Воно складалося з 32 господарств, артіль очолив Сидоренко Яків Федорович.

В 1931 р. на території села виникли чотири колективні господарства: «Червоний колос», «Червоний партизан», «Краще життя», «Червоний промінь», земельна площа яких становила 550 га.

З розвитком індустріалізації в країні, як наслідок виконання другої п'ятирічки, сільське господарство отримало передову сільськогосподарську техніку: трактори, комбайни, причіпний інвентар.

В 1934 р. відбувається укрупнення колгоспів.

На території села з чотирьох колгоспів утворюється два: «Імені Постишева», який пізніше перейменували в колгосп «Імені Фрунзе», другий колгосп «Червоний партизан». В колгоспах переважало земельне господарство. Тваринництво було малорозвинене. Із зернових культур вирощували: жито, пшеницю, ячмінь, овес, просо. З технічних культур вирощували буряк, коноплі.

В 1935 р. перестала діяти церква і перетворена на сільський клуб, де демонструвалися фільми і відбувалися художні вечори. Перед війною церкву було зовсім розібрано на потреби колгоспу, а на місці церкви було закладено фундамент сільського клубу. Війна перешкодила завершенню будівництва клубу і лише в 1953 р. в центрі села виріс один з найкращих у районі Рокитянський сільський клуб на 500 місць.

В 1927-28рр в селі було побудовано цегляне приміщення — семирічну школу, в якій діти могли здобувати освіту.

Однією з найтрагічніших сторінок історії України був голодомор 1932-33рр. Трагедія 30-х років не оминула і жителів Рокити і навколишніх сіл. Для увіковічення жертв голодомору на околиці села на місці масових поховань померлих було встановлено пам'ятний хрест як знак народної скорботи.

Рокита в роки Великої Вітчизняної війни

Напад 22 червня 1941 р. фашистської Німеччини на Радянський Союз перервав мирну працю радянського народу. В перші дні війни пішли на фронт і жителі с. Рокита. Лише в перший день війни до військкомату прибуло 120 військовозобов'язаних, а до 14 вересня 41р., коли німецьким загарбникам тимчасово вдалося окупувати Полтавщину, в тім числі і с. Рокиту, жодного жителя здатного воювати в селі не залишилося — всі пішли на фронт. Настали чорні дні окупації.

Нацисти розграбували колгоспне майно, познищували будівлі, фруктові сади повирубували на паливо. Полювали вони і на юнаків, і дівчат, щоб відправити їх на роботи до Німеччини. Молодь не бажала працювати на своїх ворогів, тікала з села, під час перевозок переховувалася де могла, а окремі шукали підпільні організації, партизанські загони, як Полтавець Григорій Михайлович, Жербина Іван Васильович та ін.

Ворогу вдалося насильно забрати в Німеччину понад 100 юнаків і дівчат, частина яких загинула на каторжних роботах в Німеччині: Олійник Катерина Іванівна, Похилець Катерина.

Після розгрому німецьких військ на Курській дузі влітку 1943 р. радянська Армія широким фронтом ішла до Дніпра. Після вигнання німецьких окупантів у вересні 1943 р. з села Рокита, селяни приступили до відбудови, було відбудовано спалені будівлі, школу.

З фронту не повернулося 287 осіб.

Повоєнні роки

Відсвяткувавши перемогу над фашистськими загарбниками, жителі села Рокита і навколишніх сіл, приступили до відновлення колгоспів.

В 1947 р. в селі було утворено два колгоспи: ім. Фрунзе — голова Полтавець Петро Михайлович і «Червоний партизан» — голова Семука Андрій Іванович.

В 1958 р. колгоспи було об'єднано в «Маяк комунізму», головою якого, на колгоспних зборах було обрано П. М. Полтавця, який багато зробив для розвитку колгоспного виробництва. За короткий час колгосп став одним з передових не тільки в районі, а й в області. Колгосп мав високі прибутки, багато коштів, вкладав у культурний та соціальний розвиток села. За рахунок колгоспу було збудовано новий будинок культури, побудовано нову школу в 1967 р., пошивочну майстерню, медамбулаторію, почали процвітати нові магазини, побудовано історичні пам'ятки (пам'ятники Леніну, воїнам-визволителям, колгоспниці), зведено 4 двох-трьох поверхові будинки для колгоспників і сільської інтелігенції. Вулиці села були вкриті асфальтовим покриттям, побудовано лазню, млин, олійницю, дитячий садок та ін.

Референдум 1 грудня 1991 р. ввійшов в історію України як день національної єдності нашого народу. «Так» незалежності сказали 94.9 % виборців Полтавщини. «Так» незалежності сказали 92,8 % жителі Рокитянської сільради, що стало початком нового життя, тяжкого і непередбачуваного, незнаного, перспективного і цікавого. Вибір зробили на користь свободи і незалежності.

На початку 90-х рр. досить міцним господарством було колективне сільськогосподарське підприємство «Маяк», яке очолював Полонський І. В. З середини 90-х — Полтавець Г. Г., який раніше працював головним агрономом. колективне господарство охоплювало 3 села: Рокита, Кравченки, Говори.

Національне піднесення 80-х р. невід'ємно пов'язане з відновленням православної церкви. Розпочався процес духовного піднесення. На прохання громади с. Рокита і навколишніх сіл в січні 1995 р. в селі було відкрито церкву. в ній по цей час проходять богослужіння.

За умов спаду виробництва, нестабільності в економічному житті країни, криза охопила і КСП «Маяк». Неухильно зменшувалось виробництво продукції рослинництва і тваринництва, погіршувалось фінансове становище села.

Нестача обігових коштів призвела до скорочення споживання найважливіших ресурсів виробництва — нафтопродуктів, добрив, засобів захисту рослин і тварин. Як наслідок, КСП зменшило обсяги виробництва, реалізованої продукції, знизились прибутки. Збитковим стало виробництво молока і м'яса.

З 1 січня 1996 р. розпочався процес роздержавлення, передача у колективну власність сільськогосподарських угідь. Паралельно відбувається паювання майна та земель колгоспу. У той же час розвиваються індивідуальні господарства, селяни починають утримувати більше худоби та обробляти більше землі у вільний від роботи у колективному господарстві час.

Реальні зрушення аграрної реформи в селі розпочалися після Указу президента України від 3 грудня 1999 р. Розпочалось реформування КСП.

На основі Програми Земельної реформи на 2001—2005 рр. в Полтавській обл., в Рокитянській сільській раді до січня 2005р відбулося повне розпаювання землі.

Шість чоловік отримавши землю, зареєстрували свої фермерські господарства. Протягом 2001—2005 рр. зусиллями КСП «Маяк» і громади село було повністю газифіковано. Блакитне паливо поступає у кожну домівку, школу, адмінбудинок, дитячий садок і т. д.

В 2006 році в селі Рокита побудовано ПрАТ «Оріль-Лідер» елеватор вартістю 15 млн гривень. Це підприємство інвестує соціальну сферу села і надає близько 40 робочих місць жителям села.

Підводячи підсумки діяльності рокитянського краю, слід зазначити, що період незалежності був нелегкий. Це був період пошуків, помилок зволікань, і разом з тим і знахідок. Багато чого залежало від ситуації в країні, області, районі.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua